Rozhovor s Jaroslavem Šulcem

Ztráta zaměstnání, úřady práce, pracovní pohovory - pojmy, které se stávají pro mnoho lidí noční můrou, a to zejména v dnešní době, kdy počet uchazečů o zaměstnání značně převyšuje nabídku volných pracovních míst. Nejenom na toto téma jsme si krátce povídali s Jaroslavem Šulcem, majitelem personálního videoportálu JOBCVEYE.com a průkopníkem videoživotopisů v ČR.

 1. Pokuste se krátce shrnout situaci na trhu práce na přelomu roku a výhled do roku 2014, pokud je možné takový odhad udělat.

  Uplynulý rok příliš nevykazoval nějaké známky zlepšení situace na trhu práce. Pravdou je, že pracovních míst nijak výrazně neubylo, ale je zřejmá zásadní změna v chování zaměstnavatelů. Začínají si totiž uvědomovat, že plošné nabírání zaměstnanců nepřináší výsledky, pouze pečlivý výběr kvalitních lidí může zaručit očekávanou produktivitu.

 2. Znamená to, že hledání zaměstnání bude ještě více náročné a stresující?

  Může být a samozřejmě nemusí. Uchazeč o zaměstnání má několik možností jak na sebe upozornit. Jedná z možností je realizovat „plošný nálet“ a umístit svůj životopis na maximum pracovních serverů nebo agentur práce a doufat, že právě jeho potenciální zaměstnavatel najde a osloví. Další možností je najít takovou agenturu, která ho nejdříve na celý proces hledání zaměstnání připraví a pomůže projít všemi úskalími pracovních pohovorů.

  Je taky vhodné sledovat i nové trendy a inovace v této oblasti, využít jich a posunout se na žebříčku atraktivity co nejvýše.

 3. Můžete zmínit takové nové trendy či možnosti, které by pomohly uchazečům o práci?

  Standardem je stále strukturovaný životopis, obvykle dle šablony a eventuálně motivační dopis, jehož koncepce nemusí být vždy nejlepší. Zaměstnavatelé stále častěji hledají takové kandidáty, kteří dokáží vybočit z těchto šablon a projeví talent, úsilí, snahu a nápad již v samotném počátku.

  Zásadním z takových trendů je videoživotopis. Naše agentura jako jediná v České republice používá pro prezentaci uchazečů o zaměstnání výlučně videoživotopisy díky propracovanému systému, který se jmenuje JOBCVEYE.

 4. Zkuste tedy krátce tento způsob prezentace popsat, zejména pak to, jak může pomoci uchazeči o zaměstnání?

  JOBCVEYE je systém určený speciálně pro potřeby náboru nových zaměstnanců a je tedy přesně pro tyto účely přizpůsoben. Celý proces tvorby videoživotopisu lze realizovat velmi snadno a to buď v prostorech agentury, nebo i v klidu doma. Jedinou podmínkou je základní technické vybavení (PC, webkamera a internet) a pak chuť nabídnout se prostřednictvím této nové metody. Konzultanti naší agentury jsou schopni a připraveni kdykoliv pomoci s vlastní tvorbou tak, aby proces proběhl snadno, hladce a s odpovídajícím výsledkem.

 5. A co tedy JOBCVEYE přinese uchazečům o zaměstnání?

  Mnohdy obrovské posílení vlastního sebevědomí tím, že pro získání zaměstnání udělal objektivně mnohem více, než druzí. Dále pak prokazatelný konkurenční náskok před ostatními, kteří se prezentují klasickým psaným životopisem. Prezentace prostřednictvím JOBCVEYE dává ihned v úvodu potenciálnímu zaměstnavateli jasný signál, že kandidát, který si videoživotopis vytvořil je odhodlaný pro získání pracovní pozice udělat výrazně více než jen vyplnit šablonu strukturovaného životopisu. Velmi snadno se tak odděluje „zrno od plev“ Takový kandidát nevědomky šetří zaměstnavateli i mnoho času, je obrovský rozdíl pročítat desítky psaných životopisů nebo shlédnout několik krátkých videí. I tuto drobnost může zaměstnavatel registrovat a kladně vnímat. V neposlední řadě má videoživotopis mnohem větší vypovídací schopnost a mnohem více prostředků jak zaměstnavatele zaujmout.

  Pokud se zamyslíte, určitě najdete mnoho dalších důvodů, v čem jsou videoživotopisy zajímavější, přínosnější a efektivnější.

 6. Myslíte si, že je to pouze módní trend nebo logický posun v této oblasti?

  Jsem přesvědčen, že se určitě nejedná o módní trend, je to nezvratný proces. Celý svět dnes komunikuje přes internet, elektronicky, jen se mění forma. Video a zvuk k tomuto neodmyslitelně patří. Pro uchazeče o zaměstnání to představuje nástroj, s jehož pomocí získají mnohem větší šanci se prosadit ve velké konkurenci.

Jaroslav Šulc
www.jobcveye.com