Nástup sociálních sítí nám dává možnost zjistit o všech všechno ještě předtím, než je vůbec poznáme osobně. A tak stalkujeme všichni, bez rozdílu. Dokonce i HR manažeři, o kterých by sis možná myslel, že si zachovají profesionální odstup. Kdepak. Pokud jsi dnes ráno poslal životopis do firmy, věř, že ti personalista už stihnul zčíhnout Facebook, LinkedIn i Twitter.

Což ale nemusí být vůbec špatná zpráva. Právě naopak. Pokud tedy víš, jak zvídavost personalisty využít ve svůj prospěch

Dáme ti několik tipů, jak ho zaujmout ještě dřív než na osobním pohovoru. Což znamená, že jsi na půli cesty ke své vysněné práci. 

1) Životopis na papíře nestačí

Prezentace tvé dosavadní práce nezačíná až v momentě, kdy si sedneš na židli naproti personalistovi. Začíná mnohem dříve, a to v momentě, kdy odešleš životopis. Mít ho ale dokonale připravený, bez všech běžných chyb, kterých se v životopise dopouštíme, dnes už nestačí. Vytvoř konzistentní online prezentaci sebe sama, třeba na LinkedInu nebo vlastní webové stránce, která bude poukazovat nejen na tvé zkušenosti, ale také tvé ambice a motivaci.

2) Předávej své myšlenky ostatním

Vydávej články o svém oboru, přednášej, nebo veď kurzy (třeba na Naučmese), založ skupinu na Facebooku, kde budeš s ostatními sdílet své zkušenosti. Zkrátka veřejně prezentuj, co umíš, a zanechávej za sebou svou profesní (virtuální) stopu. Lidé, kteří do svého oboru vkládají přidanou hodnotu, jsou pro personalisty o dlouhý fous zajímavější.

3) Získej doporučení od (zajímavých) lidí

Popros své bývalé či současné kolegy, spolupracovníky nebo byznys partnery, aby tě podpořili tím, že ti dají referenci na LinkedIn. Každá reference se počítá, protože jen tak ukážeš, že jsi ve svém oboru rocková hvězda a velký hráč.

4) Odhal něco málo ze svého soukromí

Ze všech stran můžeme slyšet doporučení, abychom své osobní aktivity na Facebooku, Instagramu a jiných sociálních sítích skrývali. Ale proč? Určitá transparentnost není na škodu. Hraješ nějaký sport závodně? Jsi dobrovolník v nějaké organizaci? Nebo se jen rád chlubíš na Facebooku tím, jaký jsi knihomol (a dokládáš to fotkou obrovské knihovny)? Sdílej takové příspěvky a fotky veřejně. Personalista si o tobě bude moci udělat kompletní obrázek jako o člověku.

5) Buď neustále v obraze a poděl se o nové zkušenosti

Personalisty zajímá nejen to, co ses naučil před pěti roky, ale hlavně to, jestli se pořád vzděláváš. Pro-aktivita je to, co tě může odlišit od ostatních uchazečů o práci. Mnoho kurzů je dnes zdarma (nebo za malý poplatek) a navíc online. Personalista tvou snahu zůstat v obraze velmi ocení. Leklé ryby nikdo nechce v žádném oboru.

6) Založ vlastní osobní značku

Aneb vytvoř si vlastní profesní web. LinkedIn je sice fajn, ale všichni na něm máme oblečený stejný dres, zatímco tvůj web tě bude skvěle charakterizovat. Tvé vlastní webové stránky mohou sloužit jako jakési úložiště informací o tvé osobě a o tvé práci, které můžeš neomezeně ovládat, přesouvat a měnit podle potřeb.

7) Dostaň se všude

Publikovat článek na vlastní blog a čekat, že si ho někdo najde nestačí. Rozšiř svůj článek mezi lidi tím, že ho nasdílíš na co nejvíce platforem. Víc čtenářů znamená více povědomí o tvé osobní značce. A hlavně máš větší šanci, že se tvá práce rychleji dostane k těm správným lidem.

8) Buď konzistentní ve svých názorech

Ve svých myšlenkách a postojích bys měl zachovat určitou jednotnost. Stejně tak ve stylu komunikace. Díky tomu si o tobě veřejnost udělá jasnější obrázek a tvou osobní značku si lépe zapamatuje.

Zdroj: https://blog.proudly.cz

Něco se pokazilo


Něco se pokazilo..

Velmi se omlouváme, zkuste přijít později na odstranění chyby již pracujeme.